לפרוסקופיה - כל מה שרצית לדעת

לפרוסקופיה (שקיפת בטן) היא שיטת ניתוח זעיר פולשנית יעילה וחדשנית השייכת למשפחת ניתוחי האנדוסקופיה. במהלך הניתוח מחדירים לשיפולי הבטן מצלמה זעירה המאפשרת למנתח לצפות בחלל הבטן ביעילות ובנוחות. באמצעות התמונה המשודרת באמצעות סיבים אופטיים למסך התצוגה הנמצא בחדר הניתוח יכול הצוות הרפואי לבצע פעולות כירורגיות שונות ללא צורך בחתך גדול ורחב לכן זמן ההתאוששות מהניתוח קצר בהרבה בהשוואה לניתוח רגיל ולשיטה זו יתרונות נוספים מאחר ונותרת צלקת קטנה, הכאבים אחרי הניתוח קטנים יותר וזמן ההתאוששות מהיר יותר.

כיום נעזרים רבות בשיטת הלפרוסקופיה והיא שימושית במיוחד לניתוחי כליה שונים, לכריתת התוספתן, לכריתת רחם או הוצאת שחלות, לאבחון מחלות באיברי הרבייה, לקיבוע אשכים טמיריים, לקשירת וריד ספרמאטי, לאבחון מחלות בחלל הבטן ולניתוחים פלסטיים שונים כמו שאיבת שומן.

שני סוגי לפרוסקופיות

קיימים שני סוגי לפרוסקופיות- אבחנתית וטיפולית/ניתוחית. שיטת הלפרוסקופיה מאפשרת לרופא לצפות בחלל הבטן מבלי צורך לבצע חתך רחב בהרדמה כללית וללא צלקת גדולה שנותרת אחרי האבחון. באמצעות שיטת הלפרוסקופיה ניתן לאבחן מחלות רבות ומגוונות כמו דלקות באגן ובאיברי הרבייה, אנדומטריוזיס, אבחון הסיבה לכאבי בטן מהם סובל המטופל, אבחון בעיות במערכת בעיכול ואבחון בעיות גניקולוגיות. שיטת הלפרוסקופיה הניתוחית נועדה לטיפולי היריון מחוץ לרחם, להוצאת הרחם או השחלות, להפרדת הידבקויות, לכריתת ציסטות שחלתיות, לניתוחים משמרי כליה, לניתוחים של מטופלים הסובלים מהשמנת יתר, לניתוחי כלי דם ועוד.

אבחון מוקדם

שיטת הלפרוסקופיה שינתה ללא היכר את עבודתם של הגניקולוגים, האורולוגים ורופאים נוספים. אם בעבר נאלץ הרופא לפתוח את חלל הבטן או להיעזר בשיטות אבחון אחרות כדי לקבוע ממה סובל המטופל הרי כיום בהליך יחסית מהיר ותוך הערבות פולשנית זעירה יכול הרופא לאבחן במדויק את המחלה ובמידת הצורך לטפל בבעיה ללא פתיחת הבטן. על הרופא להחדיר מכשירים בעלי קוטר קטן של מילימטרים ספורים בלבד כאשר ניתן להחדיר את הכבל עם המצלמה דרך הטבור  על מנת שלא תישאר צלקת. כדאי לדעת כי נהוג להחדיר את המחט עם המכשירים דרך כפלי הבטן וזאת על מנת שלא יישארו צלקות בולטות כפי שנגרם בניתוח בטן בו יש לבצע חתך רחב.

יתרונות השיטה

כאמור, לשיטת הלפרוסקופיה יתרונות רבים ומובהקים בהשוואה לשיטות אבחון וניתוח אחרות. שיטת הלפרוסקופיה מאפשרת לאבחן במדויק את המחלה או הבעה ממנה סובל המטופל וכך הרופא יכול להציע טיפול אפקטיבי, מדויק ויעיל. כמו כן, ההליך של שיטת הלפרוסקופיה מהיר בהשוואה לשיטות אחרות ומאחר ואין צורך בחתך רחב בבטן תהליך ההתאוששות וההחלמה אחרי האבחון או הטיפול מהיר יותר. המטופל סובל פחות מכאבים ולכן יכול ליטול פחות משככי כאבים. בנוסף, התוצאות הקוסמטיות טובות יותר והמטופל אינו סובל מצלקת גדולה אשר פוגעת באיכות חייו.

כדאי לדעת כי בתהליכי לפרוסקופיה רבים ניתן לחזור לבית כבר באותו היום אך יש מקרים בהם הרופא ימליץ על אשפוז ללילה אחד או יותר. כאשר עוברים לפרוסקופיה ניתוחית הרי זמן ההתאוששות תלוי בגורמים נוספים אך החזרה לשגרה מהירה יותר בהשוואה לניתוחי בטן רגילים בהם יש לבצע חתך גדול.

הסתכלות ישירה על איברי הבטן

לפרוסקופיה המכונה גם שקיפת בטן מאפשרת לרופא להסתכל באופן ישיר על איברי הבטן וכך בהליך יחסית מהיר הוא יכול לאבחן באופן מדויק את הבעיה ממנה סובלים. כיום הליך הלפרוסקופיה נחשב להליך שגרתי והוא יעיל ביותר וחוסך למטופלים סבל רב הנגרם מניתוחי בטן רגילים בהם יש לבצע חתך גדול. הליך הלפרוסקופיה פופולארי גם בקרב רופאי ילדים שיכולים לאבחן מדוע הילד סובל מכאבי בטן עזים ובהליך מהיר ואפקטיבי לטפל בבעיה בפעם אחת וזאת ללא הותרת צלקת המכערת את בטנו של הילד לכל החיים.

בהליך הלפרוסקופיה מחדירים בזהירות מחט חלולה דרך דופן הבטן, בראש המחט נמצאת כיפת מתכת קפיצית שקופצת מעל ראש המחט כאשר אין התנגדות יותר, כל למעשה נמנע הרופא מגרימת נזקים לאיברים הפנימיים בחלל הבטן. לאחר החדרת המחט החלולה מחדירים דרכה גז מסוג דו תחמוצת הפחמן על מנת לנפח את חלל הבטן ולאפשר לרופא חלל עבודה נוח והסתכלות ישירה על איברי הבטן השונים, לרבות איברי הרבייה, איברי מערכת העיכול וכדומה.

אחרי ניפוח חלל הבטן מחדירים מחטים נוספות בקוטר עבה יותר ודרכן מחדירים את המכשירים באמצעותם מבצעים את הניתוח. אלו הם מכשירים ייעודיים בעלי מבנה ארוך שמאפשרים לרופא לבצע את מלאכתו ביעילות ובדיוק רב בעודו צופה במסך הטלוויזיה הניצב מולו. כך הרופא יכול לכוון את המכשירים השונים בדיוק רב, ללא פגיעה באיברים הפנימיים, ובמידת הצורך ניתן לבצע כריתת איבר ובאמצעות מחט עם שואב ייעודי מסירים את שאריות האיבר מחלל הבטן כדי למנוע זיהומים והיווצרות דלקות פנימיות.

התאוששות אחרי הניתוח

זמן ההתאוששות אחרי ניתוחי לפרוסקופיה מהיר יותר בהשוואה לניתוח בטן רגילים, מכאן אחד היתרונות הרבים לשיטה זו. אחרי הניתוח מועברים לחדר התאוששות ומתעוררים עם מסיכת חמצן, עירוי תוך ורידי להחדרת נוזלים, ובהתאם לסוג הניתוח עם קטטר לריקון שלפוחית השתן. כדאי לדעת כי לאחר ניתוח לפרוסקופיה מגלים 2-4 חתכים זעירים דרכם החדירו את המחטים והמכשירים הנדרשים להליך הניתוחי, את החתכים סוגר הרופא המנתח עם תפרים עוריים.

לאחר הניתוח חשוב להישאר תחת השגחת רפואית מלאה ולכן מחוברים למכשירי ניטור ומעקב דיגיטליים המספקים מידע הנחוץ לצוות חדר ההתאוששות ולרופא המטפל. אם סובלים מכאבים ניתן לקבל מהאחות הממונה משככי כאבים.

אחרי התאוששות מלאה מהניתוח ניתן לרדת מהמיטה ובהתאם להליך יחליט הרופא המטפל האם להישאר להשגחה רפואית במהלך הלילה או לשוב לבית עם מלווה. כבר בערב הניתוח ניתן ללכת לשירותים לבד, לאכול כרגיל, לשתות ובמידת הצורך מקבלים טיפול אנטיביוטי. כדאי לדעת כי אחרי ניתוח לפרוסקופיה סובלים לרוב מכאבים בכתפיים, מכאבי בטן ויש הסובלים מתופעות לוואי כמו בחילות והקאות או דימום נרתיקי והרגשה תכופה במתן שתן.

גישה טיפולית מועדפת

בגלל יתרונותיה הרבים של שיטת הלפרוסקופיה רופאים רבים מעדיפים לאבחן ולטפל במטופלים באמצעות גישה זו. לשיטת הלפרוסקופיה יתרונות רבים ככלי לאבחון ולמניעת מחלות ובעיות שונות ומגוונות, בקרב ילדים, נשים וגברים. רופאים מעדיפים את ניתוחי הלפרוסקופיה שנועדו למזער את הפלישה הכירורגית ולהקל על המטופלים הן מבחינת זמן התאוששות והן מבחינה אסתטית מאחר ולא נותרות צלקות גדולות.

בעזרת הסיב האופטי שמוחדר לחלל הבטן יכול הרופא לראות בהגדלה ולפרטי פרטים את איברי הבטן השונים. הרופא יכול לצפות בברור באיברי הבטן העליונה כמו כיס המרה, התוספתן, המעי הדק, שלפוחית השתן וכדומה. תודות ללפרוסקופיה ניתן לצפות על איברי הרבייה, לרבות הרחם, החצוצרות והשחלות. כך, יכול הרופא לאבחן האם הרחם תקין, מהו גודלו, האם יש היריון חוץ רחמי, האם האישה סובלת מדלקות או הידבקויות בחצוצרות ועוד.

כמו כן, שיטת הלפרוסקופיה מאפשרת לרופאים פלסטיים לבצע ניתוחים להסרת שומנים ביעילות ושיטה זו נחשבת להליך שגרתי ויעיל להצרת היקפים, לניתוחי מתיחת בטן, לשאיבת שומן ולטיפול בבעיות השמנת יתר.

לסיכום, יתרונותיה הרבים של שיטת הלפרוסקופיה מאפשרים לרופאים להציע אבחונים מדויקים וניתוחים יעילים המלווים בפחות סבל למטופל וללא צלקות.